Zpět na Juicymo blog

ZE SVĚTA VÝVOJE

Kvalitní zadání k software: Jak zrychlit vývoj aplikací a snížit rizika

Kvalitní zadání k software: Jak zrychlit vývoj aplikací a snížit rizika

Rozhodli jste se, že vaše firma potřebuje vyvinout software na míru? Základem úspěšné spolupráce s vývojovým týmem je kvalitní zadání. Někteří klienti se domnívají, že postačí krátký e-mail s popisem požadavků, co se má vyvinout a termínem dodání. Ale to obvykle nestačí.

Tento článek vám pomůže pochopit, co všechno je potřeba společně vyřešit ještě před tím, než vývojáři napíšou první řádku kódu. A nemusíte se bát, tvorba kvalitního zadání na aplikaci nemusí trvat měsíce.

Proč je kvalitní zadání na vývoj softwaru klíčové

Dobré zadání je nutnost. Nejen pro nás vývojáře, abychom pochopili, jaké byznys cíle má nový software plnit a kdo ho bude používat, ale také pro vás, abyste měli jasný přehled o průběhu spolupráce a dokázali si představit například výstupy jednotlivých iterací nebo milníků.

Když předání informací věnujete dost času hned na začátku spolupráce, v průběhu vývoje už budeme ladit jen detaily. Kvalitní zadání zároveň vede ke kvalitnějšímu výslednému produktu, který lépe splňuje potřeby uživatelů.

Pomůže nám to také v plánování. Nejen naší práce, ale i vašich nákladů. Obě dvě strany mají jistotu, co má být výstupem a jak dlouho bude vývoj celé aplikace trvat.

Na co se při tvorbě zadání zaměřit?

PROČ chcete pro vaši firmu software na míru? Jaké procesy má aplikace vylepšit?

Každá firma je jiná a my potřebujeme pochopit, jak fungujete právě vy. Co používáte nyní, jaké problémy řešíte, jak plánujete nový software využívat v následujících letech a zda a jak se bude napojovat na další firemní software. Například pokud chcete, aby nový software komunikoval s vaším účetním systémem, budeme potřebovat dokumentaci API.

PRO KOHO je software určen? Bude se používat pouze interně, nebo také vašimi klienty?

Definice cílové skupiny je jedna z nejdůležitějších částí zadání. Budeme stavět vše na míru právě těmto uživatelům, kteří budou navíc potřeba i pro následné testování a ladění aplikace.

EXISTUJE už nějaký podobný systém? V čem vás inspiroval a co byste chtěli jinak?

Občas klienti přicházejí s požadavkem na „kopii“ již existujícího softwaru. Například „potřebovali bychom něco jako Siri“. Jenže často si neuvědomují, že jejich vzor mohl vzniknout z úplně jiného důvodu, než mají oni sami. Navíc může mít vlastnosti, které bez detailní znalosti zdrojových kódů nejsou na první pohled patrné. Pokud ale specifikujete, že se vám například u Siri líbí hlasové ovládání a vytváření připomínek, ale vadí vám, že nejde používat na Androidu, hned máme pro aplikaci jasnější zadání.

DO KDY to potřebujete mít software hotový? Počítáte s upgrady v příštích letech? Stanovení smysluplného časového rámce je důležité pro obě strany. Díky tomu můžeme celý proces naplánovat, určit priority, milníky a jejich termíny. Když budeme navíc vědět, že se třeba počítá s postupným vylepšováním nebo navyšováním množství uživatelů, přizpůsobíme tomu architekturu i vývoj.

Na každou z těchto otázek se snažte odpovědět co nejpodrobněji, pomůžete nám vše pochopit. Zároveň je to záruka, že se nezapomene na nějaké klíčové aspekty zadání.

Na vypracování zadání nemusíte být sami

Pro firmu, která řeší vývoj software na míru poprvé, může být tvorba zadání náročná. Nemusíte na to ale být sami.

V Juicymu máme s vývojem software na míru řadu let zkušeností a rukama nám prošla zadání na vývoj menších mobilních aplikací i rozsáhlých informačních systémů, které například řeší mezinárodní logistiku. Nepotřebujeme od vás dokonalou formu zadání, rádi vám s tím pomůžeme. Budeme však potřebovat vaši součinnost – komunikaci s lidmi, kteří mají k projektu co říci a kteří budou software používat.

Navíc můžeme (a běžně to děláme) zadání v průběhu vývoje upřesňovat a doplňovat.

Jak probíhá tvorba zadání s Juicymem?

Zanalyzujeme současnou situaci: Na začátku shromáždíme všechny potřebné informace od všech zúčastněných stran (zaměstnanci, zákazníci, koncoví uživatelé, a další), zjistíme aktuální stav a pobavíme se o cílech projektu.
Stanovíme si cíle a priority: Definujeme hlavní cíle projektu, určujeme priority. V téhle fázi se hodně bavíme i o „must-have“ a „nice-to-have“ funkcích.
Detailně popíšeme požadavky a podíváme se na zub návrhu architektury: Rozebereme projekt na menší části, určíme, které požadavky lze kdy splnit, vytvoříme uživatelské scénáře. Navrhneme vhodnou architekturu a doladíme technickou specifikaci.
Zfinalizujeme si zadání: Výsledné zadání musí být srozumitelné všem. Po celou dobu trvání vývoje aplikace k němu mají přístup jak klient, tak vývojový tým. Není nutné mít vše promyšlené do posledního detailu hned od začátku. Důležitá je ochota komunikovat a upřesňovat vše průběžně i během vývoje.

Zadání pro vývoj software nemusí být dokonalé hned na začátku a jeho tvorba nemusí trvat věčnost, ale mělo by být natolik podrobné, aby podle něj šlo kvalitně vyvíjet. Rádi vám s tím pomůžeme stačí nám dát vědět.

Máte nápad na projekt? Pojďme se potkat.

Hledáte technologického partnera pro vytvoření informačního systému
nebo pomoc s digitalizací? Rádi se nad vaším projektem potkáme.

Rádi bychom používali soubory cookie a skripty třetích stran, abychom zlepšili funkčnost těchto webových stránek.

Souhlasím Pouze nezbytné