Zpět

Hlavní novinka z Juicyma

Vývoj mobilních aplikací v roce 2025: výhody nativního, multiplatformního a hybridního přístupu

Vývoj mobilních aplikací v roce 2025: výhody nativního, multiplatformního a hybridního přístupu

Mobilní aplikace jsou dnes nedílnou součástí digitálních strategií firem a cestou k jejich uživatelům. Pokud máte i vy v plánu jít letos tímto směrem, budete se muset rozhodnout mezi třemi hlavními přístupy k vývoji aplikací – nativním, multiplatformním a hybridním. Chcete vědět, jak si správně vybrat ten nejlepší přístup pro vaše podnikání? Připravili jsme srovnání a doporučení na základě zkušeností z různých projektů – od menších aplikací pro startupy, přes aplikace integrující se s hardwarem, až třeba po rozsáhlé systémy pro řízení skladového hospodářství.

Nativní mobilní vývoj

Nativní mobilní aplikace jsou vyvíjeny přímo pro konkrétní operační systém – Android nebo iOS. Pro vývoj se využívají oficiální technologie daných platforem, například Swift s SwiftUI pro iOS a Kotlin s Jetpack Compose pro Android.

V Juicymu máme bohaté zkušenosti s vývojem nativních mobilních aplikací – pro Android programujeme v Kotlinu a pro iOS ve Swiftu.

Oba jazyky a mobilní ekosystémy jsou značně komplexní, což umožňuje přizpůsobit aplikaci přesně dle požadavků zákazníka – od funkcionality a vzhledu až po integraci nejrůznějších API (rozšířená realita, platební brány, specializovaný hardware, atd.). Díky optimalizaci kódu přímo pro danou platformu lze bez problémů vytvořit a provozovat rozsáhlé aplikace s velkým množstvím dat a podporou offline režimu, které mají vysoké nároky na výkon a paměť.

Nevýhody nativního vývoje

Nevýhodou nativního vývoje je časová i finanční náročnost. Vyvíjíte, testujete a opravujete dva projekty s odlišnými zdrojovými kódy, což znamená potřebu dvou samostatných vývojářských týmů. Najít experty, kteří ovládají jak Kotlin, tak Swift na profesionální úrovni, je prakticky nemožné.

Aplikace si uživatelé stahují přes obchody Google Play či App Store, kam je potřeba je vývojářským týmem nahrát a projít (někdy i složitým) procesem schvalování. Pokud je nutné provést úpravy nebo aktualizaci aplikace, třeba kvůli nové verzi operačního systému, musíte ji znovu nahrát na daný obchod a projít celým kolečkem schvalování.

Shrnutí nativního vývoje

Výhody: Plný přístup k funkcím platformy, nejvyšší výkon, užší propojení s hardwarovými možnostmi zařízení.

Nevýhody: Vyšší náklady na vývoj dvou zdrojových kódů (iOS a Android), náročnější údržba, pravidelné aktualizace (někdy i větší) kvůli novým verzím operačních systémů, a tudíž celé kolečko s procesem schvalování aplikací.

Multiplatformní řešení

Multiplatformní přístup umožňuje vývoj aplikace pro Android a iOS současně. Míra sdílení kódu a specifických úprav pro jednotlivé platformy závisí na zvolené technologii. U části kódu, která se vyvíjí specificky pro jednotlivé platformy, nastupují specialisté na daný programovací jazyk – podobně jako u nativního vývoje, ale v menším rozsahu.

Pro multiplatformní vývoj existují 4 hlavní technologie – Kotlin Multiplatform, Flutter, React Native a .NET MAUI.

Kotlin Multiplatform

Kotlin Multiplatform je za nás jedno z nejlepších multiplatformních řešení. Aplikace se vyvíjí v jazyce Kotlin a část kódu (logika, data atd.) je společná pro obě platformy. Platformově specifický kód se pak píše pro uživatelské rozhraní (UI).

Dnes už je možné sdílet i uživatelské rozhraní pomocí Compose Multiplatform, což je rozšíření technologie Jetpack Compose z Androidu. Díky tomu je možné většinu UI komponent napsat jednou a sdílet je mezi platformami. Tato technologie je stále poměrně mladá, ale její podpora roste.

Flutter, React Native, .NET MAUI

Flutter je open-source framework vyvinutý společností Google, který umožňuje tvorbu multiplatformních aplikací a využívá k tomu programovací jazyk Dart. Jeho výhodou je vysoký výkon, rychlý vývoj a bohatá knihovna widgetů.

React Native je open-source framework vyvinutý společností Meta, který umožňuje tvorbu multiplatformních aplikací a využívá k tomu programovací jazyk JavaScript. Jeho výhodou je široká podpora knihoven a propojení s celým React ekosystémem.

.NET MAUI je open-source framework od Microsoftu, který umožňuje vývoj multiplatformních aplikací v jazyce C# a nabízí integraci s celým ekosystémem .NET.

Tyto technologie jsou ideální pro startupy nebo běžné aplikace. U složitějších projektů se ale mohou objevit omezení výkonu a také se zde objevuje zpoždění při zavádění nových funkcionalit od Apple a Google – je třeba počkat, než je vývojové frameworky integrují.

Shrnutí multiplatformního vývoje

Výhody: Rychlejší vývoj, sdílená větší či menší část kódu, snížení nákladů, podobnost s frontendovými ekosystémy a integrace na dané ekosystémy.

Nevýhody: Možné kompromisy ve výkonu oproti čistě nativnímu vývoji, nutnost mít vývojáře pro obě platformy pro větší či menší části kódu, u některých frameworků je omezení při využívání nejnovějších funkcí platformy.

Po každé úpravě, stejně jako u nativního vývoje, je nutné aplikaci znovu nahrát do Google Play a App Store a projít procesem schvalování.

Hybridní vývoj

Při hybridním vývoji vzniká aplikace postavená na webových technologiích (HTML, CSS, JavaScript), zabalená do “nativní” obálky (wrapperu). Mobilní aplikace obsahuje komponentu WebView (webový prohlížeč), která načítá webovou stránku.

Uživatelské rozhraní může být vykreslováno buď přímo v mobilní aplikaci (což přináší stejné výzvy jako vývoj mobilních aplikací), nebo v rámci načítané webové stránky. Rychlost vykreslení pak závisí na tom, jak rychle se webová stránka načte.

Výhodou je, že větší část aplikace je napsaná webovými technologiemi, což výrazně zjednodušuje vývoj i následné úpravy. Ve většině případů tak odpadá nutnost sestavovat nový build aplikace, nahrávat její novou verzi na Google Play a App Store a čekat na schválení. Když se najde nějaká chyba nebo se aplikace rozšiřuje o nové funkcionality, tak většinou stačí udělat úpravy ve webové aplikaci, nahrát novou verzi aplikace na server a mobilní „wrapperová“ aplikace si ji automaticky načte.

Webová aplikace načítaná v komponentě WebView také dokáže v rámci mobilního zařízení komunikovat s kódem napsaným v nativní technologii dané platformy. Díky tomu je možné specializované části aplikace dopsat nativně a na základě jejich výsledků aktualizovat stránku v prohlížeči. V Juicymu s tím máme v rámci hybridního vývoje velké zkušenosti.

Problémem mohou být placené funkce v rámci aplikace. Google Play a App Store vyžadují podíl z příjmů z aplikací, proto bude pravděpodobně nutné, aby tyto části byly implementovány nativně. Jinak by mohlo dojít k problémům při schvalování aplikace.

Nevýhodou může být omezená podpora offline režimu, i když existují způsoby, jak tuto výzvu vyřešit – například využitím technologie PWA (Progressive Web Apps).

Hybridní vývoj se hodí v případě, že aplikace obsahuje rozsáhlé uživatelské rozhraní, které by se jinak muselo vytvářet pro každou platformu zvlášť. Další výhodou je možnost zpřístupnit uživatelům aplikaci rovnou ve webovém prohlížeči.

Hybridní vývoj doporučujeme na projekty, které cílí jak na mobil, tak web a je potřeba je rychle vyvinout, a kde aplikace není postavena na specifických integracích a funkcích dané platformy.

Shrnutí hybridního vývoje

Výhody: Rychlý vývoj s využitím primárně webových technologií (jeden kód pro web i mobil), snadnější nasazení a aktualizace.

Nevýhody: Omezený výkon u složitějších aplikací, možné UX problémy (není vždy 100% „nativní“ dojem), stále je potřeba alespoň částečná kapacita pro vývoj v nativních technologiích Android/iOS (i když rozhodně v menším rozsahu).

Jak zvolit správný přístup pro vaši firemní aplikaci?

Nativní vývoj se hodí pro mobilní aplikace s vysokými nároky na výkon a specifické funkce platformy, kde může být klíčová plná offline podpora.

Multiplatformní/hybridní řešení je ideální pro běžné aplikace, kde je důležitý nižší rozpočet a rychlé uvedení na trh.

Shrnutí vývoje mobilních aplikací:

Ať už cílíte na výkon, rychlost vývoje nebo nižší náklady, volba správného přístupu k vývoji mobilní aplikace závisí na vašich konkrétních potřebách.

Klíčem k úspěchu je jasně definovat očekávání hned na začátku – kde chcete mít aplikaci za rok nebo za pět let, jaké jsou technické možnosti a jaký máte rozpočet. Na základě toho lze zvolit nejvhodnější cestu.

Pokud si nejste jistí, jakou variantu vývoje zvolit, obraťte se na nás.
Rádi vám pomůžeme, ať už radou, nebo přímo realizací vývoje.

Máte nápad na projekt? Pojďme se potkat.

Hledáte technologického partnera pro vytvoření informačního systému
nebo pomoc s digitalizací? Rádi se nad vaším projektem potkáme.

Rádi bychom používali soubory cookie a skripty třetích stran, abychom zlepšili funkčnost těchto webových stránek.

Souhlasím Pouze nezbytné